روغن گیاهی چوب چیست؟

روش های مختلفی برای رنگ کردن چوب وجود دارد. در هر یک از این روش ها از مواد متفاوتی استفاده می‌شود. روغن گیاهی چوب از جمله مواد استفاده شده جهت رنگ کاری محصولات چوبی است.

در گذشته جهت رنگ کاری چوب بیش‌تر از مواد شیمیایی نظیر سیلر و کیلر استفاه می‌شد؛ اما تاثیر مضر مواد شیمیایی بر روی سلامت انسان ها سبب شده تا امروزه از مواد طبیعی نظیر روغن گیاهی چوب برای رنگ کردن چوب استفاده شود. در ادامه به توضیح بیش تر در مورد انواع روغن گیاهی چوب می‌پردازیم. برای آگاهی بیش تر در این مورد تا پایان با ما همراه باشید.

انواع روغن گیاهی چوب

روغن گیاهی چوب

روغن های گیاهی از جمله موادی هستند که از گذشته تا به امروز جهت رنگ کاری چوب مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ از جمله این روغن ها می توان به روغن بزرک، روغن کنجد، روغن کتان و غیره اشاره کرد.

ناگفته نماند که استفاده از روغن ها به صورت خام مشکل ساز است. به همین دلیل شرکت های تولیدکننده رنگ چوب با استفاده از فناوری جدید اقدام به تولید نسل جدید پوشش گیاهی برای چوب کرده اند. ویژگی اصلی این نوع روغن های تولیدی، طبیعی بودن آن ها است. شرکت های تولیدکننده با ایجاد تغییراتی در ترکیب این روغن ها، مشکلاتی که در صورت استفاده از آن ها بروز می کرد را رفع کرده اند.

انواع روغن گیاهی چوب

اغلب رنگ های شیمیایی چوب با ایجاد یک لایه روی سطح چوب سبب تغییر بافت آن می‌شوند؛ اما روغن های گیاهی هیچ تغییری بر روی بافت چوب ایجاد نمی کنند؛ در نتیجه زیبایی بافت چوب حفظ می شود.

طبیعی بودن این ماده سبب شده تا روغن گیاهی به آسانی در منافذ موجود در سطح چوب نفوذ کند. به عبارت دیگر روغن گیاهی جذب چوب می شود.

کاربرد روغن گیاهی چوب

همان طور که از نام این محصول قابل حدس است، می‌توان به کاربرد اصلی آن پی‌برد. کاربرد این روغن، ایجاد پوشش نهایی چوب یا به اصطلاح فینیشینگ است.

رنگ کاری چوب با روغن گیاهی چوب نیاز به تخصص خاصی ندارد. آشنایی ابتدایی با چوب و اصول رنگ کردن برای استفاده از این محصول جهت پوشش دهی چوب کافی است . علاوه بر آسان بودن استفاده از روغن گیاهی چوب این محصول هیچ محدودیتی ندارد و برای تمام سطوح چوبی قابل استفاده است.

روغن پارکت

پارکت و کف پوش های چوبی نیز همانند دیگر سطوح چوبی نیاز به پوشش دارند. با توجه به کاربرد پارکت و این موضوع که پارکت ها دائما در معرض سایش هستند،جهت رنگ کاری آن باید از رنگ چوب هایی استفاده کرد که علاوه بر خاصیت نفوذ پذیری، ضدخش نبز باشند. در گذشته از مواد شیمیایی جهت رنگ کاری پارکت و کف پوش ها استفاده می‌شد.

سیلر، کیلر، پلی استر و روغن جلا به درون منافذ موجود در سطح چوب نفوذ نمی‌کنند، به همین دلیل بر اثر رفت و آمد و سایش، سطح چوب پارکت و کفپوش خش دار می‌شود؛ ولی روغن چوب به دلیل نفوذ در چوب دربرابر اینگونه آسیب‌ها بسیار مقاوم تر است.

رنگ پارکت

رنگ فضا باز

استفاده از چوب تنها به فضای درونی ساختمان ها ختم نشده و از آن به عنوان نمای ساختمان نیز استفاده می‌شود. از کاربرد های چوب برای فضای باز می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • آلاچیق
  • کفپوش فضای باز
  • مبلمان شهری
  • روف گاردن
  • و غیره

از آنجایی که چوب از دل طبیعت استخراج شده است، زمینه ساز انواع قارچ ها و مشکلات دیگر است که باعث می‌شود رنگ چوب کدر شود، پوسته پوسته شود و به مرور از بین برود.

برای جلوگیری از این مشکلات، روش های زیادی وجود دارد که یکی از آنها، استفاده از روغن های گیاهی به عنوان روکشی برای محافظت از چوب است. این مواد با برقراری پیوند مولکولی، یک لایه نازک روی سطح چوب ایجاد می‌کنند که موجب افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت و اشعه های مضر خورشید می‌شود.

مزایا روغن گیاهی چوب

بهداشتی بودن:

اهمیت طبیعی بودن رنگ استفاده شده برای رنگ کاری محصولات چوبی زمانی نمایان می‌شود که این محصولات با سلامت شما در ارتباط باشند. مثلا برای ظروف چوبی باید از روغن گیاهی چوب استفاده شود؛ زیرا استفاده از مواد شیمیایی به سلامت شما آسیب خواهندزد.

مزایا روغن گیاهی چوب

ترمیم چوب

انواع چوب های فضای داخلی و خارجی قابلیت ترمیم رنگ دارند ولی از انجایی که روغن گیاهی چوب به دلیل خصوصیاتی که در بالا به آنها پرداختیم، هزینه ترمیم و نگهداری به مراتب کمتری نسبت به چوب هایی که از رنگ و روغن شیمیایی استفاده کرده‌اند دارد.

© کپی رایت ۱۴۰1 ؛ تمامی حقوق وب سایت نزد تهران وود محفوظ می‌باشد. | طراحی سایت و سئو سایت توسط شرکت سئو البرز انجام شده است