ترمووود نام نوعی درخت در روسیه است که در فنلاند نیز آن درخت وجود دارد. پس از قطع این درختان، آنها را طی یک فرایند حرارت‌دهی، رطوبت میان بافتی موجود در چوب به حدود شش درصد کاهش پیدا می‌کند. در همین زمان صمغ موجود در چوب نیز به منظور افزایش مقاومت چوب در برابر حشرات و کپک‌ها از آن خارج می‌شود تا علاوه‌بر افزایش عملکرد چوب مقاومت و استحکام آن را هم به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

نوعی ترمووود دیگر نیز به صورت صنعتی در کارخانه ها تحت عنوان ترمووود پلاستیکی تولید می‌شود که از آن تحت عنوان چوب پلاست نیز یاد می‌شود. این محصول از ترکیب پلاستیک‌های قابل بازیافت به همراه چوب تولید می‌شود. محصول تولید شده را به‌دلیل شباهت زیاد به ترمووود و چوب طبیعی ترمووود پلاستیکی نامیده‌اند.

ترموپلاست

ترمووود پلاستیکی چه ویژگی هایی دارد

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ترمووود و ترمووود پلاستیکی جرم کم آن‌ها است. خروج صمغ، رزین و رطوبت از چوب سبب کاهش وزن آن می‌شود. هر دوی این متریال‌ها در مقابل نم و رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. علاوه بر این در مقابل تغییرات آب و هوایی نیز بسیار مقاوم هستند‌.

این فرایند شمارا از شر تمامی عوامل طبیعی مانند حشرات، کپک، قارچ و غیره راخت کرده و اگر در مناطق شمالی یا جنوبی کشور زندگی می‌کنید؛ این محصول به دلیل عایق صوتی و همچنین مقاومت بالا در برابر حرارت، بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود.

 آیا ترموپلاست هم نیاز به رنگ آمیزی دارد؟

بله. جدایی از تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، این محصول هنوز دربرابر نور خورشید آسیب پذیر است. برای رفع این مشکل باید از رنگ ترمووود استفاده کرد. این رنگ به دلیل مقاومت بالادر برابر اشعه UV، به ترمووود کمک می‌کند تا در مدت زمانی طولانی‌تر، تازگی و زیبایی خود را حفظ کنند.

جالب است بدانید که خاصیت رنگ ترمووود در بی‌تاثیر کردن اشعه فرابنفش نور خورشید بر روی چوب سبب می‌شود تا به رنگ خاکستری درآید. اما خبر خوب این است که رنگ ترمووود هیچ تغییر ظاهری در آن ایجاد نمی‌کند و پس از رنگ آمیزی، ترمووود پلاستیکی زیبایی خود را حفظ خواهد کرد.


مطالعه بیشتر: رنگ ترموپلاست چیست


ترمووود پلاستیکی در کجا استفاده می‌شود

از این محصول بیشتر در طراحی دکوراسیون و فضای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود. علاوه‌بر این ظاهر زیبا این فرآورده صنعتی سبب شده تا در موارد دیگری نظیر نما ساختمان، آلاچیق، لبه پشت‌بام، سونا، استخر، میز، صندلی و غیره از چوب ترمووود پلاستیکی استفاده شود.

شرکت‌های تولیدکننده رنگ مخصوص ترمووود با استفاده از تکنولوژی پیشرفته این رنگ‌ها را به گونه‌ای تولید می‌کنند که علاوه‌بر افزایش مقاومت ترمووود از آسیب وارد شدن به محیط توسط آن‌ها جلوگیری کنند.

انواع رنگ ترمووود پلاستیکی

رنگ ترموود پلاستیکی دو نوع دارد که شما می‌توانید بسته به نیاز خود یکی از آنهارا تهیه کنید. این دو نوع عبارت انداز:

رنگ ترمووود پایه آب

این رنگ ترمووود به دلیل داشتن پایه آب، ۲ یا ۳ میلی‌متر در عمق ترموود پلاستیکی نفوذ می‌کنند. نفوذ به عمق ترمووود از تشکیل یک لایه توسط رنگ بر سطح چوب جلوگیری می‌کند. در صورت تشکیل نشدن پوسته، بر اثر رنگ با گذشت زمان یا شرایط محیطی دیگر سطح ترموود خراب یا پوسته پوسته نمی‌شود. از رنگ‌هایی که بر پایه آب هستند بیش‌تر برای نمای ساختمان، دکوراسیون فضای بیرونی ساختمان‌ها و سایر سازه‌های چوبی استفاده می‌شود.

رنگ ترمووود پایه روغن

از این رنگ بیش‌تر برای کف ساختمان و محوطه‌های باز استفاده می‌شوند. این دسته از رنگ‌ها با استفاده از تکنولوژی پیشرفته به صورت بی‌رنگ تولید می‌شوند. مقاومت بالایی در مقابل تغییرات جوی و اثرات مخرب نور خورشید بوده و در صورت وجود نقش و نگار بر روی سطح چوب، آن‌ها را از بین نمی‌برند. استفاده از این نوع رنگ سبب زیبایی بیش‌تر سطح چوب و افزایش مقاومت آن می‌شود.