بهترین رنگ چوب_های ایرانی کدامند؟

بهترین رنگ چوب‌های ایرانی کدامند؟

یکی از ساده ترین راه‌ها برای ایجاد تغییر در ظاهر چوب، افزایش کیفیت و ماندگاری آن رنگ آمیزی است؛ اما از آنجایی که این موضوع اهمیت بالایی دارد، شما باید انتخاب خود را بر اساس اصولی که تعیین شده انجام دهید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

توجه داشته باشید که طیف رنگ چوب ایرانی نسبتا زیاد است و شما می‌توانید به‌راحتی بر اساس سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و با استفاده از آن دکوراسیون شیک و ایده آلی به‌وجود آورید.

توجه داشته باشید که شما باید بر اساس مواردی چون شرایط محل زندگی، نوع آب و هوا، نوع محصول، سلیقه و نیازی که دارید، رنگ چوب ایرانی مورد نظر خود را انتخاب کنید؛ اما توجه داشته باشید که استفاده از رنگ‌ها تنها برای زیباتر کردن چوب‌ها نیست و در موضوعات دیگری چون طول عمر استفاده از محصول نیز تاثیر دارد.

استفاده از رنگ چوب‌های فوری

رنگ چوب‌های فوری از آن دسته رنگ‌هایی هستند که شفاف به نظر می‌رسند. این رنگ‌ها سطح چوب را می‌پوشانند و باعث محافظت از چوب می‌شوند، اما علاوه بر این موضوع، استفاده از رنگ فوری، لایه‌ای شفاف نیز بر روی چوب ایجاد می‌کند.

بدون هیچ تغییری در نقش و موج چوب! حال باید بدانید رنگ‌هایی چون سیلر، کیلر، رنگ‌های فوری خودرویی، نیم پلی استر و تمام پلی استر از جمله رنگ چوب‌های فوری هستند.

در رابطه با میزان پوشش دهی رنگ‌های فوری نیز باید گفت، رنگ‌هایی چون سیلر، کیلر و پلی استر عسلی هستند و اگر شما از آن‌ها بر روی چوب استفاده کنید، هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد؛ اما اگر انتخاب شما رنگ فوری خودرویی باشد، باید بدانید که تا حدودی این رنگ باعث ناپدید شدن نقش و رگه‌های چوب می‌شود.

رنگ چوب ایرانی فوری از غلظت بالایی برخوردار است، از همین رو پیش از استفاده باید رقیق شود تا بتوان از آن استفاده کرد. به منظور رقیق کردن این نوع از رنگ، تینر فوری استفاده می‌شود.

تینر مایعی شبیه به آب است که خصوصیاتی چون بوی بسیار تند، قابلیت خوردگی و پاک کنندگی بالا دارد. پس از آماده شدن رنگ، با استفاده از قلم‌مو یا پیستوله، چوب را رنگ می‌کنند.

باید متذکر شد که با استفاده از رنگ چوب ایرانی فوری مبلمان، میز ناهارخوری و سرویس‌های خواب را رنگ آمیزی خواهند کرد. البته از رنگ فوری خودرویی برای پوشش ام دی اف خام نیز استفاده می‌شود.

استفاده از رنگ چوب گیاهی

بیشتر طیف‌های رنگ چوب ایرانی در بازار، از دسته رنگ‌های شیمیایی به شمار می‌آیند؛ اما این روزها شاهد استفاده از رنگ چوب گیاهی نیز هستیم. این نوع از رنگ مزیت‌های بسیاری را به همراه دارد که بارزترین این مزیت‌ها را می‌توان اجرای آسان و خشک شدن سریع رنگ در نظر گرفت. از طرفی استفاده از این رنگ به دلیل گیاهی بودنش، آسیبی به سلامتی وارد نمی‌کند.

با توجه به ویژگی رنگ های گیاهی، باید گفت که از آن‌ها برای پوشش ظروف چوبی، نمای چوبی، کف پوش چوبی و سازه‌هایی که در معرض آب و آفتاب هستند، استفاده می‌شود.

کار با این رنگ نیز بسیار راحت است و شما باید با استفاده از تکه‌ای اسفنج، رنگ را بر روی سطح پخش و پس از گذشت ۳ دقیقه، با دستمال پارچه‌ای سطح کار را تمیز کنید. همچنین باید متذکر شد که رنگ چوب ایرانی گیاهی، پوشش بالایی دارد و نیازی به تجدید لایه‌های رنگ ندارد و از طرفی باعث تغییر در رنگ چوب نمی‌شود.

استفاده از رنگ چوب لاک الکل

استفاده از رنگ چوب لاک الکل

تا بیش از ورود رنگ‌های صنعتی به بازار، از رنگ چوب لاک الکل استفاده می‌شد. این رنگ ترکیبی از لاک و الکل است. دقت داشته باشید که منظور از لاک، ترشحات حشره‌ای به نام کوکوس است.

این ترشحات در رنگ‌های گوناگونی قابل استفاده هستند که رنگ قهوه‌ای روشن تا طیف زرد متمایل به نارنجی از بهترین رنگ‌های آن خواهند بود.

شما می‌توانید با استفاده از رنگ چوب لاک الکل، سازه‌های چوبی را رنگ کنید، زیرا استفاده از رنگ‌های دیگر باعث می‌شود صدای ساز خفه شود؛

در حالی که رنگ لاک الکل به این شکل نیست. البته زمینه استفاده از این رنگ چوب ایرانی تنها به مورد اشاره شده محدود نمی‌شود و می‌توان از آن در صنایع مبلمان و سایر مصنوعات نیز استفاده کرد.

استفاده از رنگ‌های دکوراتیو

از رنگ چوب دکوراتیو برای تولیدات صنعتی استفاده نمی‌شود و میزان پوشش دهی آن برای سازه‌های دست‌ساز کوچک چوبی مناسب خواهد بود.

این نوع از رنگ در بسته‌های کوچکی قابل تهیه است و می‌توان آن را در نوشت‌افزارها پیدا کرد. همچنین برای اجرای آن بر روی چوب به تجربه و ابزار خاصی نیاز نیست و شما می‌توانید به راحتی آن را بر روی چوب اعمال کنید.

استفاده از واکس چوب

واکس‌های چوب از ترکیبات مواد طبیعی و شیمیایی ساخته می‌شوند و می‌توانید آن را در رنگ‌های گوناگون تهیه و استفاده کنید. شما برای استفاده از این واکس چوب به هیچ تکنولوژی و دستگاه خاصی نیاز ندارید، بنابراین می‌توانید با استفاده از یک دستمال یا تکه ابر واکس چوب را بر روی چوب استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های پلی اورتان

در صنعت چوب از رنگ پلی اورتان برای آب‌گریز نمودن چوب استفاده می‌کنند. این رنگ بسیار مقاوم است، بنابراین می‌تواند یک پوشش قابل اعتماد باشد. از این رنگ برای رنگ آمیزی مبلمان یا نیمکت‌های پارک استفاده می‌شود، زیرا هم زیبا و هم مقاوم است. البته این رنگ معایبی دارد که یکی از آن‌ها را می‌توان تغییر رنگ چوب پس از گذشت یک مدت زمان مشخص در نظر گرفت.

حال شما با انواع رنگ چوب ایرانی آشنا هستید و می‌توانید متناسب با نیازی که دارید، یکی از رنگ‌ها را انتخاب و استفاده کنید.

امتیاز
© کپی رایت 1402 ؛ تمامی حقوق وب سایت نزد درودگر محفوظ می‌باشد. | طراحی سایت و سئو سایت توسط شرکت سئو البرز انجام شده است

تماس با ما