جلای چوب ماده‌ای قهوه‌ای رنگ متمایل به قرمز است که از آن به منظور ایجاد سطح براق بر روی سطوح در مرحله نهایی رنگ کردن استفاده می‌شود‌. کاربرد اصلی روغن جلا براق کردن سطوح است.

شما از این روغن میتوانید به تنهایی یا با مواد دیگری نظیر سیلر، کیلر، الکل یا لاک برای ایجاد یک پوشش براق بر روی سطوح استفاده کنید. این روغن زمان زیادی برای خشک شدن نیاز ندارد و به‌طور معمول ۳۰ دقیقه پس از رنگ آمیزی چوب، خشک می‌شود.

روغن جلا چیست؟

روغن جلا در مقابل رطوبت و حرارت بالا مقاومت زیادی ندارد به همین دلیل معمولا از روغن جلا در وسایل تزئینی، دکوراسیون داخلی و بخش‌هایی از فضای خارجی ساختمان که در معرض رطوبت قرار ندارد، استفاده می‌شود. به منظور استفاده از روغن جلا برای مصارف تزئینی، از این روغن به‌صورت ترکیب رنگ و روغن نیز استفاده می‌شود.

از روغن جلا به عنوان آلسی نیز یاد می‌شود. علت این نام‌گذاری، الکل و اسیدهای ارگانیکی است که در ترکیبات تشکیل دهنده روغن جلا چوب موجود است.

برخی از تولیدکنندگان روغن جلا به منظور کاهش مدت زمان خشک شدن روغن بر روی سطوح در ترکیبات آن از مواد خشک کننده استفاده می‌کنند. این کار سبب کاهش مدت زمان مورد نیاز برای خشک شدن روغن جلا می‌شود‌.

 

پیشنهاد ویژه:  با روغن گیاهی چوب، پر کاربرد ترین روغن ها در صنعت چوب جهان آشنا شوید.

 

انواع ‌‌روغن جلا

به طور کلی سه نوع روغن جلا در بازار وجود دارد که عبارت انداز:

  1. روغن جلا طبیعی: با استفاده از روغن جلا طبیعی هیچ تغییری در رنگ ظاهری چوب ایجاد نمی‌شود و رنگ چوب کاملا حفظ می‌شود. از این نوع روغن جلا نباید با رنگ لمینت استفاده کرد.
  2. جلا رنگ: این نوع روغن جلا ویژه رنگ هایی مانند رنگ لمینت است.
  3. جلا ملامین: بعد از جلای رنگ از جلای ملامین بر روی سطح چوب استفاده می‌شود. هدف از استفاده این روغن، افزایش ماندگاری چوب است. پس از این مرحله می‌توانید یک جلا مات یا براق نیز استفاده کنید.
    جلا ملامین در مقایسه با دیگر انواع جلاها از قیمت بیش‌تری برخوردار است.

 

نکاتی در مورد استفاده از روغن جلا

نکاتی در مورد استفاده از روغن جلا

برای استفاده از روغن جلا، نیاز دارید تا آنرا با بنزین و یا تینر روغنی مخلوط کنید. انتخاب تینر روغنی یا بنزین برای ترکیب کردن با روغن جلا به عواملی مختلفی نظیر جنس و کیفیت روغن جلا بستگی دارد.

به طور معمول برای ترکیب از تینر روغنی استفاده می‌شود اما اگر نیازدارید تا کار با سرعت بیشتری خشک شودُ میتوانید از بنزین بجای تینر روغنی استفاده کنید.

روغن جلای چوب انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها مناسب برای نوع خاصی از چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای داشتن یک انتخاب برای آشنایی بیشتر در ادامه آنهارا باهم بررسی خواهیم کرد

جلا دهنده پایه روغن

برای رنگ آمیزی چوب خام، نیاز به زیرسازی دارید. برای این کار، ابتدا باید از روغن بزرک یا روغن کتان استفاده کنید. این روغن ها به خودی خود، دیر خشک می شوند ولی اگه نیازدارید تا کار سریع خشک شود، میتوانید در این روغن ها مقداری بنزین ترکیب کنید.

جلا دهنده پایه آب

استفاده از آب در ترکیب این نوع جلا دهنده‌ها سبب نام‌گذای آن‌ها شده است. وجود آب در ترکیب این جلا دهنده‌ها سبب شده تا استفاده از آن‌ها آسان‌تر باشد. علاوه‌بر این وجود آب سبب کاهش بوی بد جلا دهنده می‌شود. برای دانستن این موضوع که جلا دهنده بر پایه آب است یا خیر می‌توانید اطلاعات مندرج بر روی قوطی جلا دهنده را مطالعه کنید.

اگر در ترکیب جلا دهنده و وارنیشی که به منظور پرداخت آن استفاده می‌شود آب وجود داشته باشد یا به عبارت دیگر هر دوی این مواد بر پایه آب باشند نتیجه استفاده از آن بر روی چوب ایده‌آل‌تر می‌شود. لازم به ذکر است که وارنیش‌هایی که بر پایه آب تولید می‌شوند قابلیت استفاده بر روی استرهای روغنی را ندارند.

 

مطالعه بیشتر: یکی از پرکاربرد ترین رنگ ها در صنعت چوب، رنگ چوب گیاهی است. این رنگ، معمولا در اسباب بازی ها، پارکت ها و سایر سطوحی ارتباط مستقیم با سلامت شما دارند استفاده می‌شود. از این چوب با نام رنگ چوب بهداشتی نیز یاد می‌شود

 

استفاده از جلا دهنده پایه آب آسان‌تر است؛ اما بدون مشکل نیست! جلا دهنده آب به سرعت خشک می‌شود و این کار را سخت می‌کند. از دیگر معایب جلا دهنده پایه آب می‌توان به این مورد اشاره کرد که بافت چوب زیرین از روی جلا دهنده مشخص می‌شود.

برای رفع این مشکل، ابتدا باید از یک سنباده برای صاف و یکدست کردن سطح چوب کنید. پس از آن، با استفاده از یک پارچه یا قلمو، سطح کار را با روغن جلا، پوشش دهید.

 

جلا دهنده پایه آب

جلا دهنده ژله‌ای

یکی دیگر از انواع روغن های جلا؛ جلا دهنده‌های ژله‌ای هستند. این جلا دهنده ها بسیار شبیه به جلا دهنده روغنی بوده که ضخامت جلا دهنده ژله‌ای در مقایسه با جلا دهنده روغنی بیش‌تر است. برای تمیز کردن جلا دهنده ژله‌ای، از حلال های معدنی استفاده می‌شود.

با وجود سختی استفاده از جلا دهنده ژله‌ای استفاده از آن سبب ایجاد جلوه بسیار زیبا و یکدستی بر روی سطح چوب می‌شود. نتیجه نهایی کار کاملا یکدست خواهد بود و تکه تکه نمی‌شود. با این وجود افراد کمی از جلا دهنده ژله‌ای استفاده می‌کنند. برای استفاده از جلای ژله ای بر روی چوب، از پارچه استفاده کنید.

جلا پلی اورتان

از جلای پلی اورتان بیش‌تر برای کابیت آشپزخانه، کمد، درب، پنجره و غیره استفاده می‌شود. علاوه‌ بر موارد گفته شده این نوع جلا دهنده برای مبلمان و کف‌پوش نیز مناسب است. جلای پلی اورتان ضد آب است و سبب افزایش دوام و مقاومت سطوح چوبی می‌شود. استفاده از جلای پلی اورتان ظاهر زیبایی به سطوح چوبی می‌بخشد.

جلا دهنده تک مرحله‌ای

جلا دهنده تک مرحله‌ای جدیدترین جلا دهنده موجود در بازار است. تولیدکنندگان جلا دهنده به منظور کاهش مدت زمان مورد نیاز برای پرداخت چوب از جلا دهنده تک مرحله‌ای استفاده می‌کنند که در ترکیبات آن جلا دهنده با وارنیش ترکیب شده است. ترکیب این دو ماده با یکدیگر سبب شده تا برای پرداخت چوب نیاز به دو مرحله نباشد و هر دو مرحله با یکدیگر اعمال شوند.

این کار سبب شده تا مدت زمان مورد نیاز برای پرداخت چوب به حداقل برسد. از جلا دهنده‌های تک مرحله‌ای تحت عنوان جلا دهنده وارنیشی نیز یاد می‌شود و در انواع مختلفی بر پایه آب و بر پایه روغن تولید می‌شوند.

نتیجه نهایی استفاده از جلا دهنده تک مرحله‌ای بر روی سطوح چوبی شباهت بسیار زیادی به نتیجه کار استفاده شده از روغن دانمارکی دارد؛ اما تفاوت روغن دانمارکی با جلا دهنده تک مرحله‌ای در نحوه استفاده از این دو محصول است.

جلا دهنده تک مرحله‌ای را با استفاده از قلمو در سطح چوب مورد نظر پخش می‌کنند؛ اما برای استفاده از روغن دانمارکی ابتدا مقدار زیادی از روغن دانمارکی را روی سطح چوب مورد نظر می‌ریزند و سپس با استفاده از پارچه به سرعت روغن را روی سطح چوب پخش می‌کنند.

استفاده از جلا دهنده تک مرحله‌ای سبب تغییر رنگ چوب می‌شود و اگر طی چند مرحله جلا دهنده تک مرحله‌ای روی چوب زده شود، رنگ آن تیره‌تر شده و مقاومت آن نیز افزایش خواهد یافت.

 

جلا پلی اورتان

 

درآخر باید یادآور شد که از جلا دهنده به منظور ایجاد یک پوشش براق بر روی سطح چوب استفاده می‌شود. جلا دهنده با ایجاد یک لایه براق سبب جذابیت بیش‌تر سطح چوب و افزایش مقاومت آن می‌شود.

هر یک از انواع روغن جلای چوب ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود را دارند و این سبب شده تا برای سطوح چوبی مختلف از روغن جلای متفاوت استفاده شود. برخی از جلا دهنده‌ها قابلیت استفاده بر روی رنگ یا جلا دهنده دیگری را دارند‌. از این ویژگی می‌توان جهت ترمیم سطح فرسوده استفاده کرد.