روغن چوب گیاهی و مخصوص لیست بهترین روغن برای چوب

روغن چوب گیاهی و مخصوص لیست بهترین روغن برای چوب

روغن چوب گیاهی و مخصوص لیست بهترین روغن برای چوب

امروزه وسایل چوبی کاربرد های بسیار زیادی در زندگی روزمره ما دارند، برای مثال میز، صندلی، تخت، نیمکت و ظروف چوبی نقش زیادی در دکوراسیون داخلی و خارجی ما دارند؛ اما مهم ترین چیز، نگهداری از آنهاست تا همیشه جلوه‌گر و زیبا بمانند.

اگر شما هم در منزل یا محیط کاری خود از میز یا صندلی چوبی استفاده می‌کنید حتما متوجه شده‌اید که با گذر زمان رنگ چوب و خود چوبه وسایل چوبی تان ، دچار رنگ پریدگی و فرسودگی می‌شوند ! سوال اینجاست که چگونه می‌توان این زیبایی را دوباره به آن بازگرداند و عمری طولانی به آن بخشید؟

شماره ثابت :  ۰۲۶۳۴۷۰۳۰۷۰
همراه، واتساپ، تلگرام و روبیکا : ۰۹۱۲۹۳۵۴۰۰۱
آدرس دفتر فروش : کرج _ کمالشهر _ خ امام خمینی نبش میلاد ۶.۲ مجتمع راگا ط اول پ ۳۰

نحوه روغن زدن به چوب

روغن برای چوب

روغن چوب از پوشش های مهم و بسیار کاربردی در دنیای چوب و پوشش های چوب است ،ماهیت روغن های چوب می‌تواند گیاهی یا شیمیایی باشد، روغن های گیاهی امروزه به خاطره سلامتی بالا و نبود مواد شیمیایی خطرناک بسیار پرطرفدار دار هستند .

ما روغن های گیاهی چوب را در سایت و فروشگاه دورودگر به همراه روغن های شیمیایی ارائه می‌دهیم، سعی کرده ایم تا جای ممکن از روعن های با کیفیت و با قیمت مناسب که به نفع مصرف کننده باشد در اختیار شما قرار دهیم .

معرفی روغن مخصوص چوب

وسایل چوبی پس از طراحی و تولید، به منظور زیبایی، شفافیت و مقاومت بیشتر دربرابر عوامل مخرب محیطی، به وسیله روغن چوب جلا داده می‌شوند. از آنجایی که برخی از تجهیزات چوبی مانند ظروف، اسباب بازی، مبلمان و غیره در ارتباط زیادی با شما است، باید از رنگ و روغن گیاهی برای رنگ آمیزی و جلای آن استفاده کرد تا به سلامت شما نیز آسیب وارد نکند.

مطالعه بیشتر: روغن جلای چیست

معرفی چند نوع از روغن‌های مخصوص چوب

۱-روغن تانگ:

روغن تانگ یا روغن چوب چینی به چوب خاصیت ضد آب می‌دهد و برای شست و شو، با مشکل مواجه نمی‌شوید. همچنین این روغن ها در برابر حرارت دارای مقاومت بالایی است. از این روغن برای جلادادن وسایل چوبی و تزئنی منزل استفاده می‌شود.

اگر به دنبال روغنی هستید که به سرعت پس از استفاده خشک شود، این روغن گزینه ای مناسب برای شماست.

معرفی چند نوع از روغن_های مخصوص چوب

معرفی چند نوع از روغن_های مخصوص چوب

۲-شلاک:

این روغن یکی از رنگ های زینتی به شمار می‌آید و بیشتر برای زیباسازی و جلادادن کاربرد دارد. شلاک درحقیقت از ترشح یک نوع حشره بر روی درختان تهیه می‌شود و دارای دونوع مایع و جامد است. برای استفاده از روغن شلاک، ابتدا باید آنرا در مقداری الکل مخلوط کرده، سپس از آن استفاده کنید.

۳-روغن برزک:

روغن برزک، یکی از روغن های گیاهی است که برای زیرسازی از آن استفاده می‌شود. برای مثال زمانی که شما قصد رنگ آمیزی یک چوب خام را دارید، ابتدا چوب خام را اصطلاحت با روغن برزک پرداختی کرده و پس از آن با روغنی دیگر آنرا پوشش می‌دهید. حال شما میتوانید چوب مورد نظر را رنگ آمیزی کنید.

این روغن به بافت چوب نفوذ کرده و به چوب خاصیت ضد آبی می‌دهد؛ به همین دلیل زمان زیادی برای خشک شدن نیاز دارد.

اگر به دنبال روغنی هستید که به سرعت پس از استفاده خشک شود

اگر به دنبال روغنی هستید که به سرعت پس از استفاده خشک شود …

۴-سیلر و کیلر:

سیلر و کیلر، از بهترین روغن های شیمیایی، برای پر کردن منافذ چوب است. این ماده بی‌رنگ از چوب در مقابل پوسته پوسته شدن و ترک‌خوردگی محافظت می‌کند. برای سیلر زدن به چوب بهتر از کاردک و قلمو استفاده کنید و صبر کنید سیلر به‌ طور کامل خشک شود تا سطحی صافی و یکدست برای رنگ آمیزی داشته باشید.

۵-واکس چوب:

واکس چوب نیز از دیگر انواع روغن چوب است که می‌تواند از چوب در مقابل عواملی مثل آب و نور محافظت کند و جلای چوب را به آن بازگرداند. واکس چوب یک ماده غلیظ است و برای سهولت کار قبل از استفاده بهتر است در دمای محیط قرار بگیرد.

لاک الکل از جمله جلا دهنده_های چوب است که در چوب به راحتی ...

لاک الکل از جمله جلا دهنده_های چوب است که در چوب به راحتی …

۶-لاک الکل:

لاک الکل از جمله جلا دهنده‌های چوب است که در چوب به راحتی نفوذ می‌کند. این ماده دارای انواع گوناگونی است و بیشتر برای افزایش مقاومت چوب استفاده می‌شود. تنها حلال لاک الکل، کاتالیزوره است که با قابلیت خشک شوندگی بالایی که دارد، یکی از گزینه های خوب برای شما است. بهترین برند موجود خارجی آن نیز در ایران، بورماواکس است.

۷-وارنیش:

وارنیش نوعی روغن چوب است که از آن در برابر عوامل محیطی مختلف چون رطوبت و حرارت محافظت می‌کند. روغن حلال وارنیش به سه شکل کم‌ روغن، میان روغن و پر روغن در بازار موجود است که از آن بیش‌تر برای نرم‌تر شدن کار و جلای بیش‌تر است.

۸- رنگ ماناد

روغن ماناد صد درصد طبیعی است و با تریکیب روغن دانه های کتان و موم زنبور عسل تولید می‌شود. این روغن در زمان تولید، پلیمری شده و مقاومت بسیار چشمگیری دربرار نفود آب دارد. این روغن در برابر حرارت نیز بسیار مقاوم است در در دمای بالا نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. موم به‌کار رفته در ترکیب این روغن، پس از خشک شدن مانند رشته های ابریشمی جذابی می‌شود که به زیبایی کار، کمک بیسیار زیادی می‌کند.

اگر شما به دنبال روغن جلا برای ظروف چوبی، اسباب بازی کودکان و سایر وسایل چوبی پر کاربرد خود هستید، روغن ماناد یکی از بهترین گزینه ها برای این کار است.

معرفی محصول: روغن ظروف چوبی ماناد

روغن شیمیایی

روش نگهداری از روغن چوب

چگونه از روغن چوب نگهداری کنیم

روغن های چوبی در مجاورت هوا به سرعت خشک می‌شوند، به همین دلیل بهتر است در همان ظرفی که آنرا خریده اید نگهداری کرده و در جای خشک و خنک بگذارید. قبل از استفاده، ببینید آیا لایه نازک و خشکی روی آن قرار گرفته است یا نه؛ در صورت مشاهده چنین چیزی، خواهید فهمید که درب به طور کامل بسته نشده و به همین دلیل برای استفاده از آن باید از روان بودن روغن نیز اطمینان حاصل کنید، مگرنه به کار شما آسیب خواهد زد!

نکته: اگر درب به خوبی بسته شود، روغن شما برای ۵ سال کاملا سالم باقی خواهد ماند!

روش مصرف روغن چوب

برای استفاده از روغن‌های چوبی می‌توان از قلمو، کاردک و یا پارچه‌های مخصوص این کار استفاده کرد. بهتر است روغن را لایه‌لایه به سطح چوب بزنید تا جذب چوب شود. زمانی که دیگر روغن جذب چوب نشد کار خود را متوقف کنید. دقت کنید روغن را به تمامی بخش‌های سطح چوب بزنید. در انتها زمان بدهید تا وسیله چوبی به‌طور کامل خشک شود.

معرفی چند نوع برند روغن چوب

معرفی چند نوع برند روغن چوب

معرفی چند نوع برند روغن چوب

روش های مختلفی برای رنگ کردن چوب وجود دارد. در هر یک از این روش ها از مواد متفاوتی استفاده می‌شود. روغن گیاهی چوب از جمله مواد استفاده شده جهت رنگ کاری محصولات چوبی است.

در گذشته جهت رنگ کاری چوب بیش‌تر از مواد شیمیایی نظیر سیلر و کیلر استفاه می‌شد؛ اما تاثیر مضر مواد شیمیایی بر روی سلامت انسان ها سبب شده تا امروزه از مواد طبیعی نظیر روغن گیاهی چوب برای رنگ کردن چوب استفاده شود. در ادامه به توضیح بیش تر در مورد انواع روغن گیاهی چوب می‌پردازیم. برای آگاهی بیش تر در این مورد تا پایان با ما همراه باشید.

روغن گیاهی چوب

روغن گیاهی چوب

روغن گیاهی چوب

روغن های گیاهی از جمله موادی هستند که از گذشته تا به امروز جهت رنگ کاری چوب مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ از جمله این روغن ها می توان به روغن بزرک، روغن کنجد، روغن کتان و غیره اشاره کرد.

ناگفته نماند که استفاده از روغن ها به صورت خام مشکل ساز است. به همین دلیل شرکت های تولیدکننده رنگ چوب با استفاده از فناوری جدید اقدام به تولید نسل جدید پوشش گیاهی برای چوب کرده اند. ویژگی اصلی این نوع روغن های تولیدی، طبیعی بودن آن ها است. شرکت های تولیدکننده با ایجاد تغییراتی در ترکیب این روغن ها، مشکلاتی که در صورت استفاده از آن ها بروز می کرد را رفع کرده اند.

انواع روغن گیاهی چوب

اغلب رنگ های شیمیایی چوب با ایجاد یک لایه روی سطح چوب سبب تغییر بافت آن می‌شوند؛ اما روغن های گیاهی هیچ تغییری بر روی بافت چوب ایجاد نمی کنند؛ در نتیجه زیبایی بافت چوب حفظ می شود.

طبیعی بودن این ماده سبب شده تا روغن گیاهی به آسانی در منافذ موجود در سطح چوب نفوذ کند. به عبارت دیگر روغن گیاهی جذب چوب می شود.

کاربرد روغن گیاهی چوب

همان طور که از نام این محصول قابل حدس است، می‌توان به کاربرد اصلی آن پی‌برد. کاربرد این روغن، ایجاد پوشش نهایی چوب یا به اصطلاح فینیشینگ است.

رنگ کاری چوب با روغن گیاهی چوب نیاز به تخصص خاصی ندارد. آشنایی ابتدایی با چوب و اصول رنگ کردن برای استفاده از این محصول جهت پوشش دهی چوب کافی است . علاوه بر آسان بودن استفاده از روغن گیاهی چوب این محصول هیچ محدودیتی ندارد و برای تمام سطوح چوبی قابل استفاده است.

روغن پارکت

پارکت و کف پوش های چوبی نیز همانند دیگر سطوح چوبی نیاز به پوشش دارند. با توجه به کاربرد پارکت و این موضوع که پارکت ها دائما در معرض سایش هستند،جهت رنگ کاری آن باید از رنگ چوب هایی استفاده کرد که علاوه بر خاصیت نفوذ پذیری، ضدخش نبز باشند. در گذشته از مواد شیمیایی جهت رنگ کاری پارکت و کف پوش ها استفاده می‌شد.

سیلر، کیلر، پلی استر و روغن جلا به درون منافذ موجود در سطح چوب نفوذ نمی‌کنند، به همین دلیل بر اثر رفت و آمد و سایش، سطح چوب پارکت و کفپوش خش دار می‌شود؛ ولی روغن چوب به دلیل نفوذ در چوب دربرابر اینگونه آسیب‌ها بسیار مقاوم تر است.

پارکت

روغن پارکت

رنگ فضا باز

استفاده از چوب تنها به فضای درونی ساختمان ها ختم نشده و از آن به عنوان نمای ساختمان نیز استفاده می‌شود. از کاربرد های چوب برای فضای باز می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • آلاچیق
  • کفپوش فضای باز
  • مبلمان شهری
  • روف گاردن
  • و غیره

از آنجایی که چوب از دل طبیعت استخراج شده است، زمینه ساز انواع قارچ ها و مشکلات دیگر است که باعث می‌شود رنگ چوب کدر شود، پوسته پوسته شود و به مرور از بین برود.

برای جلوگیری از این مشکلات، روش های زیادی وجود دارد که یکی از آنها، استفاده از روغن های گیاهی به عنوان روکشی برای محافظت از چوب است. این مواد با برقراری پیوند مولکولی، یک لایه نازک روی سطح چوب ایجاد می‌کنند که موجب افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت و اشعه های مضر خورشید می‌شود.

مزایا روغن گیاهی چوب

بهداشتی بودن:

اهمیت طبیعی بودن رنگ استفاده شده برای رنگ کاری محصولات چوبی زمانی نمایان می‌شود که این محصولات با سلامت شما در ارتباط باشند. مثلا برای ظروف چوبی باید از روغن گیاهی چوب استفاده شود؛ زیرا استفاده از مواد شیمیایی به سلامت شما آسیب خواهندزد.

روغن گیاهی چوب

روغن گیاهی چوب

ترمیم چوب

انواع چوب های فضای داخلی و خارجی قابلیت ترمیم رنگ دارند ولی از انجایی که روغن گیاهی چوب به دلیل خصوصیاتی که در بالا به آنها پرداختیم، هزینه ترمیم و نگهداری به مراتب کمتری نسبت به چوب هایی که از رنگ و روغن شیمیایی استفاده کرده‌اند دارد.

چند مورد از روغن های مخصوص چوب را نام ببرید؟

روغن تانگ یا روغن چوب چینی که به چوب خاصیت ضد آب می دهد و برای شست و شو با مشکلی مواجه نمی شود، این روغن در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و برای جلا بخشیدن به وسایل چوبی و تزئینی منزل به کار می رود. این روغن بعد از استفاده سریعا خشک می شود. روغن شلاک از رنگ های زینتی است که برای زیبایی و جلاسازی چوب به کار می رود و در دو نوع مایع و جامد وجود دارد. روغن برزک از روغن های گیاهی است که برای زیر سازی به کار می رود، این روغن در بافت چوب نفوذ کرده و به آن خاصیت ضد آبی می دهد. سیلر و کیلر از روغن های شیمیایی است که برای پر کردن منافذ چوب به کار می روند، از پوسته پوسته و ترک خوردگی چوب جلوگیری می کنند. از دیگر روغن های چوب می توان به واکس چوب ها، لاک الکل ها، وارنیش ها و رنگ ماناد اشاره کرد.

چگونه از روغن چوب نگهداری کنیم؟

روغن های چوبی در اثر مجاورت با هوا سریعا خشک می شوند، به همین دلیل باید در ظرف مخصوص و جای خشک و خنک نگهداری شوند. درب محصول را محکم بسته و برای استفاده از روان بودن آن مطمئن شوید، اگر درب ظرف محکم بسته شده باشد تا ۵ سال هم سالم باقی می ماند.

روغن گیاهی چوب چه کاربردی دارد؟

این روغن برای ایجاد پوشش نهایی چوب یا اصطلاحا فیشینگ چوب به کار می رود و برای اجرای این روغن نیاز به دانش و تخصص خاصی ندارید. آشنایی ابتدایی به چوب و اصول رنگ آمیزی است، استفاده از این محصول جهت پوشش دهی چوب کافی است، استفاده از این محصول آسان است و هیچ محدودیتی برای استفاده ندارد، تقریبا برای هر نوع سطوح چوبی، می توانید از این روغن گیاهی استفاده کنید.

مزیت های استفاده از روغن گیاهی چوب را نام ببرید؟

باید برای ظرف چوب ها محصولی استفاده کنید که کاملا گیاهی و بهداشتی باشد، چون مواد شیمیایی به سلامتی انسان آسیبی وارد می کنند. ترمیم چوب انواع چوب های موجود در محیط داخلی و خارجی قابلیت ترمیم دارند، ولی روغن گیاهی چوب، دارای هزینه ترمیم و نگهداری به مرتب کمتری نسبت به چوب هایی که از روغن و رنگ های شیمیایی استفاده کرده اند دارد.

 

 

روغن پارکت چیست؟

پارکت ها و کف پوش های چوبی به پوششی نیاز دارد، پارکت ها دائما در معرض سایش هستند، برای رنگ کاری آن ها از رنگ هایی استفاده کنید که دارای خاصیت نفوذ ناپذیری و ضد خش می باشند. رنگ های شیمیایی هم چون سیلر، کیلر، پلی استر و روغن جلا برای پارکت های چوبی مناسب نمی باشند و به راحتی دچار  خط و خش و سایش می شوند.

۶ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵/۵ - (۱ امتیاز)
© کپی رایت 1402 ؛ تمامی حقوق وب سایت نزد درودگر محفوظ می‌باشد. | طراحی سایت و سئو سایت توسط شرکت سئو البرز انجام شده است

تماس با ما