انسان‌ها از گذشته با وسایل چوبی زندگی می‌کرده‌اند و امروزه نیز تجهیزات چوبی، کاربرهای بسیاری در زندگی روزمره ما دارد. چوب به خودی خود با گذر اندک زمانی، زیبایی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل برای حفظ زیبایی و افزایش طول عمر آن از رنگ چوب استفاده می‌شود.

امروزه بسته به نوع کار، رنگ های گوناگونی برای چوب داریم که عبارت‌انداز: رنگ چوب زینتی، رنگ چوب فوری، رنگ ترمووود، رنگ فوری مخصوص چوب، رنگ روغنی، رنگ پلاستیک، رنگ گیاهی و غیره.

در این مقاله میخواهیم به انواع رنگ فوری چوب بپردازیم و باهم آنهارا مورد بررسی قرار دهیم.

رنگ فوری مخصوص چوب

رنگ فوری مخصوص چوب چیست؟

رنگ فوری مخصوص چوب از رزین آلکید ونیترات سلولز ساخته می‌شود و به دلیل خشک شدن سریع و مزایای بسیار‌ زیادی‌ که دارد، در صنایع چوبی، کاربر بسیاری دارد. این رنگ ها به دلیل مواد شیمیایی‌ای که در آن موجود است، در تمامی شرایط آب و هوایی به سرعت خشک می‌شود. 

انواع رنگ‌های فوری چوب

ازجمله رنگ های فوری، می‌توان به سیلر، کیلر و پلی استر (نیم پلی استر، تمام پلی استر) اشاره کرد که بسته به نیاز، می‌توانید از آنها استفاده کنید. این رنگ ها هریک دارای خصوصیاتی هستند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

سیلر

نوعی مایه شفاف و کرمی رنگ است که برای غیر قابل نفوذ کردن حفره‌ها و درز‌های روی چوب استفاده می‌شد. ابتدا از سیلر باید چوب پرداخت شود تا یک سطح کاملا صاف را در اختیار شما قرار دهد. سپس پروسه رنگ آمیزی چوب آغاز می‌شود

کیلر

کیلر نیز نوعی رنگ فوری چوب بوده و معمولا با سیلر استفاده می‌شود. پس از استفاده از سیلر، با استفاده از پیستوله و یا قلمو، کیلر را بر روی کار انتقال دهید. این ماده کاملا شفاف است و بی رنگ است و در ترکیب رنگ شما تداخلی ایجاد نخواهد کرد.

رنگ های پلی‌استر

این رنگ به صورت بی‌رنگ و شفاف بوده و با تینر فوری حل می‌شود. رنگ پلی استر در مقابل حرارت، رطوبت، محیط‌های اسیدی و قلیایی به شدت مقاوم بوده و جوهر و چربی به راحتی از روی این رنگ‌ها پاک می‌شود.


 

مطالب مرتبط: رنگ شیمیایی بخریم یا رنگ گیاهی


تفاوت رنگ‌های فوری مخصوص چوب از نوع پلی‌استرها

  • رنگ نیم پلی استر از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن‌های کوتاه، اوره فرمالوئید) حلال (اتیلن) و سخت‌کننده (پاراتولوئن) ساخته شده است؛ در حالی که رنگ تمام پلی‌استر از یک جزء ماده اصلی رنگ و یک جزء‌ هاردنر (سخت‌کننده) تشکیل شده‌اند و ماده رقیق‌کننده ندارد.
  • رنگ پلی استر نسبت به رنگ نیم پلی استر نرخ تبخیر کمتری دارد و به همین دلیل پس از خشک شدن در همان ضخامت قبل باقی خواهد ماند.

 رنگ فوری چوب چه ویژگی‌های دارند؟

رنگ های فوری شفاف هستند و خاصیت سمباده‌خوری و خورندگی دارند. این رنگ ها در کنار خاصیت انعطاف پذیری، خاصیت پوششی نیز دارند و چسبنده‌تر از سایر رنگ ها هستند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای رنگ‌های فوری مخصوص چوب افزایش زیبایی ظاهری و بهبود کیفیت تجهیزاتی نظیر سرویس های چوبی، انواع سازه های چوبی، مبل، صندلی، میز ناهارخوری، مجسمه و سایر لوازم چوبی دیگر است.

رنگ فوری چوب

در هنگام استفاده از رنگ فوری چوب باید به نکات زیر دقت نمایید:

  • این نوع رنگ‌ها غلظت بسیار بالایی دارند و باید هنگام استفاده آن‌ها را رقیق‌تر کنیم. برای این کار باید از تینر فوری استفاده کرد ولی وقت داشته باشید؛ این ماده کاملا قابل اشتعال و دارای قابلیت خورندگی بسیار بالا است.
  • درصورت استفاده بیش از حد از حلال ها؛ باعث تخریب رنگ اصلی خواهید شد و یا در زمان خشک شدن، حباب هایی را بر روی سطح کار مشاهده خواهید کرد.
  • این مواد برای بدن کاملا مضر هستند؛ پس هنگام استفاده از آن مطمئن شوید تا با پوست و چشم شما در ارتباط نبوده و یا پس از تماس با آن، حتما دست و صورت خود را با آب و صابون بشویید.
  • اگر با پیستوله در حال کارهستید، حتما در فضای باز این کار را انجام دهید زیرا به ریه های شما آسیب جدی وارد خواهد کرد.
  • به هنگام استفاده از رنگ فوری مخصوص چوب حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید.