اگر در آشپرخانه یا در منزل خود از ظروف چوبی استفاده می‌کنید حتما پس از مدتی متوجه شده‌اید که این ظروف ظاهر زیبای خود را از دست داده و کدر می‌شوند؛ اما راه حل چیست؟ چگونه می‌توان این ظروف را مثل روز اول نو و براق کرد؟

برای براق کردن آنها میتوانید از روغن های شیمیاییاستفاده کنید ولی از آن‌جایی که این ظرف ارتباط زیادی با شما دارند، استفاده از رنگ و روغن شیمیایی برای سلامت شما مضر استو به همین دلیل بهترین راه حل استفاده از روغن‌های خوراکی مانند روغن زیتون برای روغن کاری ظروف چوبی است.

اگر می‌خواهید بدانید روغن کاری ظروف چوبی با روغن زیتون چگونه انجام می‌شود و روغن کاری با روغن زیتون چه مزایایی دارد با ما همراه شوید.

روغن زیتون

روغن کاری ظروف چوبی با روغن زیتون

روغن زیتون یک روغن کاملا گیاهی بوده و سرشار از چربی‌های مفید است. روغن زیتون در کنار تمامی خواص بی‌نظیر خود، دارای خاصیت ضد میکروبی نیز می‌باشد که موجب از بین بردن باکتری‌هایی چون (هلیکوباکترپیلوری) می‌شود. (این میکروب در معده زندگی می‌کنند)

از این‌رو روغن زیتون نه تنها برای روغن کاری ظروف چوبی ضرری ندارد، بلکه یکی از بهترین انتخاب‌هاست!

مطالعه بیشتر: روغن ظروف چوبی

روش روغن کاری ظرف چوبی با روغن زیتون

برای روغن کاری ظروف، ابتدا بهتر است آن ها را بشویید تا هر گونه آلودگی و یا گرد و غبار از سطح ظروف پاک شود. سپس با یک دستمال تمیز ظروف را کاملا خشک کنید. با استفاده از یک قلمو یا دستمال تمیز روغن زیتون را به سطح ظرف بزنید.

دقت داشته باشید که تمام سطح ظرف را روغن کاری کنید. پس از این مرحله ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا روغن به خوبی در چوب نفوذ کند. سپس روغن اضافی ظروف چوبی را پاک کنید.

ظروف چوبی بهتر است پس از هر بار شست‌وشو روغن کاری شوند.

مزایای استفاده از روغن زیتون به عنوان روغن ظروف چوبی

  • روغن کاری با روغن زیتون، موجب عدم چسبندگی موادی مثل عسل و یا سایر مواد غذایی چسبنده به ظروف چوبی شما نظیرریال بشقاب، قاشق و غیره می‌شود.
  • روغن زیتون خاصیت ضدمیکروبی داشته و ظرف چوبی را تا حد امکان از وجود میکروب‌ها و باکتری‌ها پاک می‌کند.
  • روغن زیتون موجب براق دیده شدن ظروف چوبی شده و جلوه زیبایی به آن‌ها می‌بخشد.
  • استفاده از روغن زیتون به عنوان پوشش ظروف چوبی از آن‌ها در مقابل رطوبت محافظت می‌کند.
  • روغن کاری ظروف چوبی موجب طول عمر آن‌ها شده و از ظروف در مقابل پوسته پوسته شدن و ترک خوردن محافظت می‌کند.
  • روغن زیتون را با توجه به خواصی که دارد، می‌توان به منظور ضدعفونی کردن ظروف چوبی نیز مورد استفاده قرار داد.

معایب استفاده از روغن زیتون

اگر برای روغن کاری ظروف چوبی از روغن زیتونی استفاده می‌کنید که بوی بدی دارد، ممکن است مواد غذایی که در ظرف نگهداری می‌کنید نیز بوی بد گرفته و غیرقابل استفاده شود.

آیا از هر روغن زیتونی می‌توان برای روغن کاری استفاده کرد؟

می توان گفت تقریبا هر روغن که خوراکی و یا گیاهی باشد برای روغن کاری ظروف چوبی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ اما بهتر است از روغن زیتون بدون بو و بهداشتی استفاده کنید تا مواد خوراکی که در تماس با ظرف هستند، بو نگیرند.

ترکیب روغن زیتون و لیمو ترش

برای پاک کردن لکه از ظروف چوبی، حدود یک فنجان روغن زیتون را با مقداری آب لیمو ترش ترکیب کنید. سپس ظرف چوبی را کاملا تمیز کنید. با استفاده از یک دستمال تمیز از ترکیب گفته شده برای پاک کردن لکه استفاده کنید. می‌بینید که لکه به سهولت پاک خواهد شد.

روغن زیتون بهترین انتخاب برای ظروف چوبی

اگر می‌خواهید ظروف چوبی خود را با یک روش گیاهی و مطمئن نو کنید، روغن زیتون انتخاب عالی برای این کار است. روغن زیتون کاملا گیاهی بوده و فاقد مواد شیمیایی و سرطان‌زاست؛ بلکه دارای خواص میکروب‌کشی نیز است. این ویژگی‌ها موجب می‌شود با وجود روغن‌های متنوعی که در بازار وجود دارد، روغن زیتون در میان همه آن‌ها اولویت یابد.