انواع رنگ چوب کدامند و چگونه بهترین رنگ چوب را انتخاب کنیم؟

انواع رنگ چوب کدامند و چگونه بهترین رنگ چوب را انتخاب کنیم؟

رنگ چوب چیست؟

رنگ‌آمیزی چوب یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ایجاد تغییر ظاهر چوب و افزایش کیفیت و ماندگاری آن است، در انتخاب رنگ ترمووود حساسیت لازم را به خرج دهید تا بتوانید دکوراسیونی شیک و ایده‌آل ایجاد کنید.

در خرید رنگ چوب باید اصولی رعایت شود تا بتوان بهترین رنگ را تهیه کرد. در مطالب قبلی آموزش رنگ‌آمیزی چوب در اختیار شما عزیزان قرار گرفت، در این مطلب برخی از انواع رنگ چوب و روش‌های اجرای آن بیان می‌شود.

انواع رنگ در دسته‌بندی‌های مختلف بسته به نوع محصول، شرایط محل استفاده، آب و هوا، نیاز و سلیقه تولیدکننده و مصرف کننده وغیره وجود دارد، این رنگ‌ها علاوه بر زیبا‌تر کردن چوب، عمر استفاده از محصولات و فرآورده‌های آن را افزایش می‌دهد.

بسیاری از ما به استفاده از صنایع چوبی برای دکوراسیون خانه و محل کارمان علاقه‌مندیم. با این حال در مورد چوب و جزییات آن چیز زیادی نمی‌دانیم. یکی از عناصر مهم در تعیین زیبایی و کیفیت چوب، رنگ آن است. شناخت انواع رنگ چوب و اینکه چگونه بهترین رنگ چوب را انتخاب کنیم، دغدغه بسیاری از ماست. در این مقاله به موضوع انواع رنگ‌های چوب و انتخاب بهترین نوع آن پرداخته‌ایم.

انواع رنگ‌کاری چوب

به طور کلی رنگ‌کاری چوب به دو صورت پوششی و غیر پوششی انجام می‌شود. هرکدام از رنگ‌ها در نوع خاصی از رنگ‌کاری به کار می‌رود. پیش از شروع رنگ‌ زدن بر سطح چوب، سه مرحله سمبه کاری، بتونه کاری و سمباده کاری باید انجام شود. به این صورت بافت چوب آماده رنگ زدن می‌شود، اما ببینیم تفاوت رنگ‌کاری پوششی و غیر پوششی چیست؟

رنگ‌کاری غیر پوششی

در این نوع رنگ‌‌کاری بافت چوب رنگ می‌شود اما طرح و شکل بافت هم‌چنان مشخص است و پوشانده نمی‌شود. چوب‌هایی که بافت زیبایی دارند بهتر است به صورت غیرپوششی رنگ شوند تا زیباییشان همچنان نمایان باشد.

رنگ‌کاری پوششی

با رنگ‌کاری پوششی چوب، بافت آن دیگر مشخص نیست و به طور کامل پوشانده می‌شود. جنس چوب نیز دیگر قابل تشخیص نیست. اگر جنس رنگ گیاهی و مرغوب باشد، به بافت چوب قوام می‌بخشد.

انواع رنگ چوب را بشناسیم

از رنگ‌های چوب برای تغییر نمای چوب، ایجاد طرح جدید و یا تقویت بافت چوب استفاده می‌شود. در ترکیب رنگ‌ چوب مثل رنگ‌های دیگر سه جز مهم وجود دارد.

 • رنگدانه
 • حلال
 • اتصال دهنده

نوع حلالی که در رنگ‌ها به کار می‌رود بسیار مهم است. ماده حلال ممکن است کاملا شیمیایی باشد، همانند تینر و یا بنزین. اما حلال طبیعی و گیاهی نیز در بازار موجود است که برای بعضی رنگ‌ها به کار می‌رود.

انواع مختلفی از رنگ چوب در بازار موجود است. هرکدام از این رنگ‌ها خاصیت‌ها و کاربرد ویژه خود را دارد. هم‌چنین خواص شیمیایی انواع رنگ چوب مطلبی تخصصی است. اما در اینجا با زبان ساده به معرفی انواعی از رنگ چوب می‌پردازیم.

رنگ روغنی( الکیدی)

رنگ‌های روغنی تنها مخصوص چوب نیستند، بلکه در رنگ‌کاری فلزات، بدنه خودرو و … نیز به کار می‌روند. البته بسیاری از کارشناسان با استفاده از رنگ روغنی برای رنگ‌کاری چوب مخالفند. به این دلیل که این رنگ‌ها به بافت چوب آسیب می‌زنند اما تعدادی نیز از رنگ‌های روغنی استفاده می‌کنند. از رنگ‌های روغنی در رنگ‌کاری غیرپوششی استفاده می‌شود.

ماده حلال این رنگ‌ها می‌تواند به دو صورت شیمیایی و گیاهی باشد. حلال شیمیایی رنگ‌های الکیدی تینر روغنی است که بی‌رنگ است و بوی تندی دارد. گاهی برای خشک شدن سریع‌تر رنگ از بنزین به عنوان حلال استفاده می‌شود.

رنگ‌های روغنی گیاهی

برخی از رنگ‌های روغنی گیاهی هستند. این روغن‌ها غالبا وارداتی هستند و قیمت بالایی دارند. رنگ‌های گیاهی خواص ویژه‌ای دارند، از جمله اینکه:

 • به بافت چوب استحکام و زیبایی می‌بخشند.
 • ضدحساسیت هستند
 • از بافت چوب در برابر رطوبت و کپک زدن محافظت می‌کنند.

رنگ فوری یا شفاف

یکی دیگر از انواع رنگ چوب رنگ‌های فوری است. رنگ‌های فوری نیز در رنگ‌کاری پوششی و غیرپوششی هردو به کار می‌روند. این رنگ‌ها سریع‌تر از انواع دیگر خشک می‌شوند، اما خشک شدن آنها نه با هوا بلکه به وسیله محلولهای شیمیایی دیگر صورت می‌گیرد.

سیلر، نیم پلی‌استر، تمام پلی‌استر، کیلر و رنگ خودرویی انواعی از رنگ‌های فوری هستند. از رنگ‌های فوری غالبا در فضای بسته مثل رنگ‌کاری کابینت‌ها، مبلمان و سرویس خواب استفاده می‌شود. حلال رنگ‌های فوری تینر فوری است. سیلر، کیلر و رنگ‌های پلی استری معمولا طرح چوب را نمی‌پوشانند اما رنگ خودرویی بافت چوب را می‌پوشاند.

رنگ پلی اورتان

این نوع رنگ بر پایه رزین پلی اورتان تهیه می‌شود. رزین پلی اورتان یک ماده چسبناک، شفاف و براق است که بسیار سریع خشک می‌شود. دو نوع رنگ پلی‌اورتان برای رنگ‌کاری چوب وجود دارد:

 • پلی اورتان بر پایه روغن
 • پلی اورتان بر پایه آب

این دو نوع رنگ تفاوت‌هایی با هم دارند که در کیفیت نهایی کار تاثیرگزار است. اگر قصد دارید برای رنگ‌کاری از رنگ پلی اورتان استفاده کنید، حتما ابتدا تفاوت‌های دو نوع آن را خوب بررسی کنید. رنگ پلی اورتان؛

 • بافت مقاومی دارد و پوسته پوسته نمی‌شود
 • در برابر تابش اشعه آفتاب از چوب محافظت می‌کند.
 • ضد آب است و در شرایط آب و هوایی مرطوب کپک نمی‌زند.

چگونه بهترین رنگ چوب را انتخاب کنیم؟

احتمالا پیش از اجرای سازه‌های چوبی این سوال به ذهن همه ما می‌رسد. موارد زیادی هست که در انتخاب رنگ چوب باید در نظر گرفت.

 1. نوع سازه چوبی:
  رنگ‌کاری کابینت، مبلمان و سرویس خواب با سازه‌هایی که غیردکوراتیو هستند متفاوت است. معمولا برای سازه‌های دکوراتیو از رنگ‌های شفاف و غیرپوششی استفاده می‌شود. اما برای رنگ‌کاری نرده‌ها می‌توان از رنگ پوششی و مات استفاده کرد.
 2. محل اجرای سازه چوبی:
  اینکه سازه شما در یک فضای بسته قرار دارد یا یک فضای باز، عامل مهمی است. در انتخاب رنگ برای سازه‌هایی که در معرض بادوباران، اشعه آفتاب و پوسیدگی قرار دارند، انتخاب رنگ مقاوم و چندلایه مهم است.
 3. شرایط آب و هوایی محل:
  رطوبت، میزات تابش آفتاب و بارندگی را در نظر بگیرید. رنگ‌های پلی اورتان مقاومت زیادی دارند و برای شرایط آب‌وهوایی سخت انتخاب مناسبی هستند.
 4. میزان دمای محیط:
  بسیاری از رنگ‌ها در سرمای زیاد ترک می‌خورند و پوسته پوسته می‌شوند، بنابراین هنگام انتخاب رنگ چوب به دمای محیط دقت ویژه داشته باشید.
 5. جنس چوب:
  برای انتخاب رنگ مناسب با جنس چوب سازه خود از یک رنگ‌کار حرفه‌ای مشورت بگیرید.
 6. کیفیت رنگ و بوی آن:
  بعضی رنگ‌ها تا مدت‌ها بعد از رنگ‌کاری بوی نامساعدی بر جا می‌گذارند. رنگ‌های روغنی از این دسته هستند. هنگام انتخاب رنگ چوب به این مورد هم توجه کنید.
 7. ظرافت و زیبایی رنگ:
  در نهایت سلیقه شما عاملی است که در انتخاب رنگ موثر است. رنگ را متناسب با زیبایی سازه خود انتخاب کنید. می‌توانید پیش از انتخاب رنگ از وبسایت‌های معتبر فروش رنگ چوب کمک بخواهید.
 8. قیمت و هزینه رنگ چوب:
  مسلما برخی رنگ‌ها قیمت بالاتری دارند. برای مثال رنگ‌های گیاهی گران‌تر هستند. پیش از انتخاب رنگ چوب هزینه آن را در نظر بگیرید.

رنگ چوب گیاهی استفاده کنیم یا شیمیایی؟

رنگ چوب‌های فوری از آن دسته رنگ‌هایی هستند که شفاف به نظر می‌رسند. این رنگ‌ها سطح چوب را می‌پوشانند و باعث محافظت از چوب می‌شوند، اما علاوه بر این موضوع، استفاده از رنگ فوری، لایه‌ای شفاف نیز بر روی چوب ایجاد می‌کند.

بدون هیچ تغییری در نقش و موج چوب! حال باید بدانید رنگ‌هایی چون سیلر، کیلر، رنگ‌های فوری خودرویی، نیم پلی استر و تمام پلی استر از جمله رنگ چوب‌های فوری هستند.

آیا رنگ چوب بهداشتی همان رنگ چوب گیاهی است؟

لورم ایپسوم یا طرح‌نما (به انگلیسی: Lorem ipsum) به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.

معمولا طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفا به مشتری یا صاحب کار خود نشان دهند که صفحه طراحی یا صفحه بندی شده بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است.

آیا از رنگ چوب ایرانی استفاده کنیم یا خارجی؟

لورم ایپسوم یا طرح‌نما (به انگلیسی: Lorem ipsum) به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد.

معمولا طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفا به مشتری یا صاحب کار خود نشان دهند که صفحه طراحی یا صفحه بندی شده بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است.

با بهترین رنگ های چوب خارجی و کاربرد آنها آشنا شوید

اگر در دنیای صنایع فعال باشید به خوبی می‌دانید که چوب یکی از مهم‌ترین محصولاتی است که امروزه در بسیاری از صنایع به کار می‌رود. این چوب‌ها معمولا دارای رنگ هستند و به طور خام کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا با رنگ زدن چوب، عمر آن افزایش می‌یابد و دوام و ماندگاری بیشتری را خواهد داشت.

ضمنا رنگ چوب می‌تواند زیبایی ظاهری را به چوب ببخشد و با دیگر وسایل ست شود. اگر به دنبال این هستید که وسایل چوبی خود را رنگ کنید، باید با انواع رنگ‌های داخلی و خارجی و همچنین انواع رنگ چوب گیاهی و شیمیایی آشنایی لازم را داشته باشید.

برترین برند های رنگ چوب خارجی

برندهای بسیاری در جهان در حال تولید و ساخت انواع رنگ گیاهی چوب یا شیمیایی آن هستند. در صورتی که به دنبال بهترین برندهای رنگ چوب خارجی می‌گردید، در ادامه آن‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم:

 1. ازمو

  یکی از برندهای خارجی که در ایران بسیار معروف است، رنگ چوب آلمانی ازمو است. برندی که می‌توان آن را نوعی رنگ چوب گیاهی دانست زیرا روغن‌های به کار رفته در آن از گیاهانی چون آفتابگردان، سویا و تخم کتان گرفته می‌شوند.

 2. وارنیش کرال

  رنگ چوب دیگری که به عنوان رنگ چوبی برای جلوگیری از تاثیرگذاری عوامل بیولوژیکی استفاده می‌شود. با استفاده از این رنگ چوب موریانه، قارچ، سوسک چوب‌خوار، کرم‌ها، باد و باران و نور خورشید نمی‌توانند اثری بر چوب بگذارند.

 3. تانگ اویل یا روغن تانگ

  رنگ چوب سوم، که برندی چینی است، تانگ اویل است. این رنگ چوب موجب به وجود آمدن لایه محافظتی بر چوب شده و چوب را سخت و غیرقابل نفوذ می‌کند.

 4. رنگ گیاهی چوب رمرس

  برند چهارم برندی آلمانی است که در ظروف و وسایل آشپزخانه کاربرد دارد. با استفاده از این رنگ چوب، محصول دربرابر مواد شوینده مقاومت خوبی را خواهد داشت.

همان‌طور که دیدید، رنگ‌ چوب در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شود. این انواع مختلف، کاربردهای متفاوتی را نیز دارند. کاربردهایی که در استفاده‌های متنوعی به کار می‌روند. امید است با خواندن این مقاله توانسته باشید رنگ چوب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سخن پایانی

چوب یک ماده محبوب در ساخت اشیا است بنابراین انتخاب رنگ آن نیز موضوع مهمی است. تنوع رنگ‌های چوب بسیار زیاد است. هرکدام از انواع رنگ چوب مزایا و معایب خود را دارد. پیش از انتخاب ابتدا سعی کنید:

 1. انواع رنگ چوب، مزایا و معایب آن را بشناسید.
 2. از هزینه‌های انواع رنگ چوب مطلع شوید.
 3. شرایط و ویژگی‌های سازه خود را در نظر بگیرید.

و در نهایت مشخصات سازه، شرایط محل سازه و سلیقه‌ فردیتان را با یک کارشناس در میان بگذارید. در پاسخ به سوال چگونه بهترین رنگ چوب را انتخاب کنم، مشاوران به شما کمک خواهند کرد.

سوالات متداول :

رنگ چوب چیست؟

ساده ترین روش برای تغییر شکل ظاهری چوب و بالا بردن کیفیت و ماندگاری سازه های چوبی است. انتخاب رنگ ترمو باید با دقت بالایی انجام شود تا بتوانید دکوراسیونی شیک و ایده ال را طراحی کنید. در خرید رنگ چوب باید اصولی به خوبی رعایت شوند. رنگ چوب ها موجب زیبا تر کردن سازه های چوبی و افزایش طول عمر مفید آن ها در مقابل عوامل محیطی مخربی هم چون نفوذ آب و رطوبت، اشعه یو وی خورشید، شرایط آب و هوایی متغیر، فرسایش، نفوذ حشرات چوب خوار، ضربه، خط وخراش و غیره می شود.

انواع رنگ کاری چوب ها را نام ببرید؟

رنگ کاری پوششی و غیر پوششی. قبل از اینکه رنگ کاری چوب صورت بگیرد، باید سطح چوب را کاملا آماده نمایید؛ بدین صورت که عملیات بتونه کاری و سنباده کاری چوب انجام شوند تا سطحی صاف و یکدست برای رنگ کاری مهیا گردد. در رنگ کاری پوششی همه نقش و نگار ها و بافت طبیعی چوب به طور کامل محو می شوند و برای چوب هایی که دارای چوب نامرغوب و پر از عیب و نقص هستند، این نوع رنگ کاری مناسب است، اما برای چوب های زیبایی هم چون گردو و چوب بلوط که دارای طرح و گره های زیبایی بر روی سطوح چوبی خود می باشند، از روش رنگ کاری غیر پوششی استفاده می شود که موجب برجسته و زیبا تر به نظر رسیدن طرح و بافت چوب می شود.

ترکیبات موجود در رنگ چوب ها شامل چه مواردی می شوند؟

رنگ دانه، حلال و اتصال دهنده. بسیار مهم است که از چه نوع حلالی برای چوب استفاده می شود، ماده حامل می تواند شیمیایی هم چون تینر یا بنزین باشد و یا از نوع طبیعی و گیاهی باشد که برای برخی از رنگ ها به کار می رود. به طور کلی رنگ چوب ها از نظر مواد و ترکیبات سازنده به دسته های مختلفی تقسیم می شوند و هر کدام دارای خاصیت و کاربرد های مختلفی هستند.

انواع رنگ چوب ها را نام ببرید؟

رنگ های روغنی که در دسته رنگ کاری غیر پوششی قرار می گیرند، دارای دو نوع حلال مختلف هم چون شیمیایی و گیاهی می باشند. حلال های شیمیایی شامل رنگ های الکیدی تینر روغنی می شوند که بی رنگند و بوی بدی دارند. رنگ های روغنی گیاهی دارای قیمت بالایی هستند، به بافت چوب زیبایی و استحکام بالایی می بخشند، ضد حساسیت بوده و از بافت چوب در مقابل رطوبت و کپک زدن محافظت می کنند. رنگ های فوری که هم در رنگ کاری پوششی و هم غیر پوششی به کار می روند، در مدت زمان کوتاهی خشک شده و به کمک محلول های شیمیایی خشک می شوند و شامل سیلر، کیلر، نیم پلی استر، تمام پلی استر و غیره می شوند. رنگ چوب های دیگری نیز هم چون رنگ های پلی اورتان، رزین اپوکسی، جوهر رنگ ها، رنگ های ژله ای، رنگ های بر پایه آب و غیره در بازار موجودند.

چگونه بهترین رنگ چوب را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین چوب بر حسب نوع سازه چوبی، محل اجرای سازه چوبی، شرایط آب و هوایی محل، میزان دمای محیط، جنس چوب، کیفیت رنگ و بوی آن، ظرافت و زیبایی رنگ، قیمت و هزینه رنگ و غیره صورت می گیرد.

بهترین برند های رنگ چوب خارجی را نام ببرید؟

برند های بسیاری در جهان در حال ساخت انواع رنگ چوب های گیاهی و شیمیایی هستند که شامل مواردی هم چون رنگ ازمو، وارنیش کرال، تانگ اویل یا روغن تانگ و رنگ گیاهی چوب رمرس می شوند. رنگ چوب ازمو که رنگی آلمانی است و از روغن های گیاهانی هم چون آفتابگردان، سویا و تخم کتان ساخته شده است. وارنیش کرال از مقاومت بالایی در برابر موریانه ها، قارچ ها، حشرات چوب خوار، باد و باران و نور خورشید بر خوردار است. تانگ اویل روغنی چینی است که لایه ای سخت و محافظ بر روی چوب ایجاد می کند. رنگ رمرس رنگی آلمانی است، مناسب برای ظروف چوبی آشپرخانه می باشد و موجب بالا بردن مقاومت چوب می شود.

قبل از انتخاب هر رنگ چوبی باید به چه نکاتی توجه نمایید؟

انواع رنگ چوب، معایب و مزیت های آن ها را بشناسید، از هزینه های هر رنگ چوب مطلع شوید و شرایط و مشخصات سازه چوبی خود را در نظر بگیرید و در نهایت به شرایط محل و نوع سازه و سلیقه شخصی خود اهمیت دهید.

۶ پاسخ
 1. روح الله
  روح الله گفته:

  وقت بخیر یک کمد چوبی داریم اینو به تازگی با رنگ روغنی رنگش زدم هنوز پوشش کامل نشده ولی بوی تینرش خیلی زیاد چیکارش کنم ؟

  پاسخ
  • doroudgar
   doroudgar گفته:

   سلام وقت بخیر شما نباید از ابتدا کمد چوبیتان رو با رنگ روغنی پایه تینری رنگ میکردین ، چون تینر در محیط خونه به شدت سرطان زاست ، هیچکاری متاسفانه نمیشه انجام داد تا کل تینر از روی رنگ خارج بشه ، معمولا هم یک هفته تا ده روز طول میکشه ، بنابراین باید تحمل کنین تا بو خارج بشه ، سعی کنید در و پنجره ها رو باز نگه دارید و با تهویه مناسب کمک کنید که بو بره بیرون.

   پاسخ
  • پشتیبانی درودگر
   پشتیبانی درودگر گفته:

   روغن کرال در برابر نفود آب مفاومه بنابراین میشه در محیط استخر هم استفاده کرد ، اما کلا شدت نفوذ آب در محط استخر بسیار بالاست بنابراین انتظار نداشته باشید یکبار برای همیشه
   روغن بزنین .

   پاسخ
  • پشتیبانی درودگر
   پشتیبانی درودگر گفته:

   سلام و درود دوسته عزیز
   بستگی به عوامل زیادی داره ، خیلی عامل هست که دوام رنگ روی چوب را مشخص میکنه به طور کلی رنگ در فضای بیرون دوام کمتری داره و بستگی به کیفیت رنگ ، نحوه اجرا و خود چوب
   هر چند ماه یا هر چند سال یکبار نیاز به رنگ زدن مجدد داره .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴/۵ - (۱ امتیاز)
© کپی رایت 1402 ؛ تمامی حقوق وب سایت نزد درودگر محفوظ می‌باشد. | طراحی سایت و سئو سایت توسط شرکت سئو البرز انجام شده است

تماس با ما