امروزه وسایل چوبی کاربرد های بسیار زیادی در زندگی روزمره ما دارند، برای مثال میز، صندلی، تخت، نیمکت و ظروف چوبی نقش زیادی در دکوراسیون داخلی و خارجی ما دارند؛ اما مهم ترین چیز، نگهداری از آنهاست تا همیشه جلوه‌گر و زیبا بمانند.

اگر شما هم در منزل یا محیط کاری خود از میز یا صندلی چوبی استفاده می‌کنید حتما متوجه شده‌اید که با گذر زمان، دچار رنگ پریدگی و فرسودگی می‌شوند! سوال اینجاست که چگونه می‌توان این زیبایی را دوباره به آن بازگرداند و عمری طولانی به آن بخشید؟

روغن مخصوص چوب

معرفی روغن مخصوص چوب

وسایل چوبی پس از طراحی و تولید، به منظور زیبایی، شفافیت و مقاومت بیشتر دربرابر عوامل مخرب محیطی، به وسیله روغن چوب جلا داده می‌شوند. از آنجایی که برخی از تجهیزات چوبی مانند ظروف، اسباب بازی، مبلمان و غیره در ارتباط زیادی با شما است، باید از رنگ و روغن گیاهی برای رنگ آمیزی و جلای آن استفاده کرد تا به سلامت شما نیز آسیب وارد نکند.

مطالعه بیشتر: روغن جلای چیست

معرفی چند نوع از روغن‌های مخصوص چوب

۱-روغن تانگ:

روغن تانگ یا روغن چوب چینی به چوب خاصیت ضد آب می‌دهد و برای شست و شو، با مشکل مواجه نمی‌شوید. همچنین این روغن ها در برابر حرارت دارای مقاومت بالایی است. از این روغن برای جلادادن وسایل چوبی و تزئنی منزل استفاده می‌شود.

اگر به دنبال روغنی هستید که به سرعت پس از استفاده خشک شود، این روغن گزینه ای مناسب برای شماست.

۲-شلاک:

این روغن یکی از رنگ های زینتی به شمار می‌آید و بیشتر برای زیباسازی و جلادادن کاربرد دارد. شلاک درحقیقت از ترشح یک نوع حشره بر روی درختان تهیه می‌شود و دارای دونوع مایع و جامد است. برای استفاده از روغن شلاک، ابتدا باید آنرا در مقداری الکل مخلوط کرده، سپس از آن استفاده کنید.

۳-روغن برزک:

روغن برزک، یکی از روغن های گیاهی است که برای زیرسازی از آن استفاده می‌شود. برای مثال زمانی که شما قصد رنگ آمیزی یک چوب خام را دارید، ابتدا چوب خام را اصطلاحت با روغن برزک پرداختی کرده و پس از آن با روغنی دیگر آنرا پوشش می‌دهید. حال شما میتوانید چوب مورد نظر را رنگ آمیزی کنید.

این روغن به بافت چوب نفوذ کرده و به چوب خاصیت ضد آبی می‌دهد؛ به همین دلیل زمان زیادی برای خشک شدن نیاز دارد.

۴-سیلر و کیلر:

سیلر و کیلر، از بهترین روغن های شیمیایی، برای پر کردن منافذ چوب است. این ماده بی‌رنگ از چوب در مقابل پوسته پوسته شدن و ترک‌خوردگی محافظت می‌کند. برای سیلر زدن به چوب بهتر از کاردک و قلمو استفاده کنید و صبر کنید سیلر به‌ طور کامل خشک شود تا سطحی صافی و یکدست برای رنگ آمیزی داشته باشید.

۵-واکس چوب:

واکس چوب نیز از دیگر انواع روغن چوب است که می‌تواند از چوب در مقابل عواملی مثل آب و نور محافظت کند و جلای چوب را به آن بازگرداند. واکس چوب یک ماده غلیظ است و برای سهولت کار قبل از استفاده بهتر است در دمای محیط قرار بگیرد.

۶-لاک الکل:

لاک الکل از جمله جلا دهنده‌های چوب است که در چوب به راحتی نفوذ می‌کند. این ماده دارای انواع گوناگونی است و بیشتر برای افزایش مقاومت چوب استفاده می‌شود. تنها حلال لاک الکل، کاتالیزوره است که با قابلیت خشک شوندگی بالایی که دارد، یکی از گزینه های خوب برای شما است. بهترین برند موجود خارجی آن نیز در ایران، بورماواکس است.

۷-وارنیش:

وارنیش نوعی روغن چوب است که از آن در برابر عوامل محیطی مختلف چون رطوبت و حرارت محافظت می‌کند. روغن حلال وارنیش به سه شکل کم‌ روغن، میان روغن و پر روغن در بازار موجود است که از آن بیش‌تر برای نرم‌تر شدن کار و جلای بیش‌تر است.

۸- رنگ ماناد

روغن ماناد صد درصد طبیعی است و با تریکیب روغن دانه های کتان و موم زنبور عسل تولید می‌شود. این روغن در زمان تولید، پلیمری شده و مقاومت بسیار چشمگیری دربرار نفود آب دارد. این روغن در برابر حرارت نیز بسیار مقاوم است در در دمای بالا نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. موم به‌کار رفته در ترکیب این روغن، پس از خشک شدن مانند رشته های ابریشمی جذابی می‌شود که به زیبایی کار، کمک بیسیار زیادی می‌کند.

اگر شما به دنبال روغن جلا برای ظروف چوبی، اسباب بازی کودکان و سایر وسایل چوبی پر کاربرد خود هستید، روغن ماناد یکی از بهترین گزینه ها برای این کار است.

معرفی محصول: روغن ظروف چوبی ماناد

نگهداری از چوب

چگونه از روغن چوب نگهداری کنیم

روغن های چوبی در مجاورت هوا به سرعت خشک می‌شوند، به همین دلیل بهتر است در همان ظرفی که آنرا خریده اید نگهداری کرده و در جای خشک و خنک بگذارید. قبل از استفاده، ببینید آیا لایه نازک و خشکی روی آن قرار گرفته است یا نه؛ در صورت مشاهده چنین چیزی، خواهید فهمید که درب به طور کامل بسته نشده و به همین دلیل برای استفاده از آن باید از روان بودن روغن نیز اطمینان حاصل کنید، مگرنه به کار شما آسیب خواهد زد!

نکته: اگر درب به خوبی بسته شود، روغن شما برای ۵ سال کاملا سالم باقی خواهد ماند!

روش مصرف روغن چوب

برای استفاده از روغن‌های چوبی می‌توان از قلمو، کاردک و یا پارچه‌های مخصوص این کار استفاده کرد. بهتر است روغن را لایه‌لایه به سطح چوب بزنید تا جذب چوب شود. زمانی که دیگر روغن جذب چوب نشد کار خود را متوقف کنید. دقت کنید روغن را به تمامی بخش‌های سطح چوب بزنید. در انتها زمان بدهید تا وسیله چوبی به‌طور کامل خشک شود.

معرفی چند نوع برند روغن چوب